Prima probă a Evaluării Naționale 2026, cea la Limba și literatura română, s-a desfășurat luni, 22 iunie, în județul Dâmbovița, cu participarea a 3.470 de absolvenți ai clasei a VIII-a. Potrivit datelor transmise de Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița, aceștia reprezintă majoritatea celor 3.632 de elevi înscriși pentru această sesiune.
Examenul a fost organizat în 106 centre de examen, iar timpul de lucru a fost de 120 de minute. Elevii care au beneficiat de condiții speciale au putut primi prelungirea timpului de lucru cu până la două ore, în baza procedurilor aprobate de Ministerul Educației.
Din păcate, în timpul desfășurării probei au fost înregistrate și incidente. Doi candidați au fost eliminați pentru tentativă de fraudă: unul provenind de la Școala Gimnazială „I. Al. Brătescu-Voinești” Târgoviște și celălalt de la Școala Gimnazială Românești.
În continuare, Evaluarea Națională 2026 continuă marți, 23 iunie, cu etapa de evaluare digitalizată a lucrărilor la Limba și literatura română, desfășurată la Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște. Miercuri, 24 iunie, elevii vor susține proba scrisă la Matematică.
Primele rezultate vor fi afișate pe 1 iulie 2026, urmând ca elevii să poată vizualiza lucrările și depune contestații în aceeași zi, între orele 14:00–18:00. Contestațiile vor continua pe 2–3 iulie, iar rezultatele finale vor fi publicate pe 8 iulie 2026, după soluționarea acestora.
Reprezentanții ISJ Dâmbovița transmit succes tuturor candidaților în continuarea examenului.

