Pe fondul codului galben de polei, Primăria municipiului Târgoviște a activat Comandamentul de iarnă, mobilizând 22 de utilaje și aproximativ 140 de angajați de la Direcția de Salubritate, SC Eco-Sal SRL și Municipal Construct SA pentru deszăpezirea străzilor și combaterea poleiului. La această oră nu sunt probleme majore, însă circulația se desfășoară în condiții de iarnă, iar șoferii și pietonii sunt sfătuiți să manifeste prudență.
Primarul municipiului Târgoviște, Daniel-Cristian Stan, a declarat:



„Suntem la datorie încă din primele ore ale avertizării meteo. Echipele Primăriei acționează continuu pentru deszăpezire și combaterea poleiului. La acest moment nu avem probleme majore, însă se circulă în condiții de iarnă. Fac apel la cetățeni să fie prudenți și să respecte indicațiile autorităților. Siguranța târgoviștenilor este prioritatea noastră.”
Numere utile pentru urgențe
Direcția de Salubritate: 0731.316.716 / 0245.217.134
Poliția Locală: 0245.921 / 0731.327.436
Sprijin pentru persoanele fără adăpost
Primăria a luat măsuri pentru primirea în regim de urgență a persoanelor fără adăpost, oferind peste 25 de locuri în centrele coordonate de Direcția de Asistență Socială. Autoritățile vor continua să monitorizeze situația și să intervină acolo unde este necesar.
