Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” Dâmbovița a organizat un exercițiu de evacuare și adăpostire a personalului în cadrul unui operator economic din municipiul Târgoviște.
Scopul activității a fost verificarea modului de reacție al angajaților și a procedurilor de intervenție în situații de urgență, precum și consolidarea deprinderilor privind evacuarea în siguranță și utilizarea spațiilor de adăpostire special amenajate.

Prin astfel de exerciții, autoritățile urmăresc creșterea nivelului de pregătire și siguranță, astfel încât, în cazul producerii unei situații reale, reacția să fie rapidă, corectă și eficient coordonată.
Reprezentanții ISU reamintesc că informații utile despre comportamentul în situații de urgență pot fi accesate pe platforma „Fii Pregătit” și prin aplicația mobilă DSU.

