În ultimele trei săptămâni, Romsilva, prin Direcția Silvică Argeș, împreună cu instituțiile din cadrul echipelor mixte constituite prin Ordinul Prefectului Județului Argeș, au intensificat patrulările și controalele pe DN 7C – Transfăgărășan, una dintre cele mai frecventate zone montane din România.
Măsurile au fost luate pentru prevenirea hrănirii urșilor bruni de către turiști și reducerea riscului de incidente. De la intrarea în vigoare a Ordinului Prefectului nr. 136/27.05.2026, autoritățile au aplicat 6 sancțiuni contravenționale (2 avertismente și 4 amenzi), în valoare totală de 50.000 de lei.
Autoritățile atrag atenția că oprirea autovehiculelor și hrănirea animalelor sălbatice determină habituarea urșilor, comportament care crește semnificativ riscul unor situații periculoase, atât pentru turiști, cât și pentru animale. „Locul urșilor este în pădure”, transmit reprezentanții echipelor de control, care anunță că acțiunile vor continua în zonele cu risc ridicat de interacțiune om–animal.
Hrănirea urșilor este interzisă prin lege și se sancționează cu amenzi de până la 30.000 de lei.

