Două evenimente rutiere produse în județul Dâmbovița, la un interval de câteva ore, au avut ca numitor comun consumul de alcool la volan, potrivit informațiilor transmise de polițiști.
Primul incident a fost înregistrat la data de 20 iunie, în jurul orei 18:20, când polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Dragomirești au fost sesizați că un autoturism a părăsit partea carosabilă și a ajuns într-un șanț pe DJ 702B, pe raza comunei Tătărani.
În urma verificărilor, s-a stabilit că un bărbat de 67 de ani, localnic, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare. Nicio persoană nu a fost rănită, însă testarea cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 1,05 mg/l alcool pur în aerul expirat. Șoferul a fost transportat la spital pentru recoltarea probelor biologice, iar polițiștii au deschis dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Al doilea eveniment a avut loc în noaptea de 21 iunie, în jurul orei 02:00, când polițiștii din cadrul Poliției Orașului Pucioasa au fost sesizați cu privire la un accident produs în comuna Glodeni.
Potrivit cercetărilor, un bărbat de 36 de ani, din Doicești, ar fi acroșat un autoturism staționat, după care și-a continuat deplasarea. Ulterior, acesta ar fi pierdut controlul volanului și a ajuns în șanț. Și în acest caz, nicio persoană nu a fost rănită.
Testarea cu aparatul etilotest a indicat, de asemenea, o valoare de 1,05 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost transportat la o unitate medicală pentru recoltarea de mostre biologice, iar polițiștii au întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Polițiștii reamintesc că alcoolul la volan rămâne una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere grave și atrag atenția asupra riscurilor majore generate de astfel de comportamente.

