La Tabăra „Căprioara”, din comuna Moroeni, pompierii dâmbovițeni au desfășurat o amplă activitate de informare preventivă alături de elevi ai Colegiului Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino” din Târgoviște.
Într-un cadru natural, relaxat și prietenos, copiii au descoperit, într-un mod interactiv și pe înțelesul lor, care sunt regulile esențiale de comportament în caz de incendiu sau alte situații de urgență. De asemenea, au învățat cât de important este să reacționeze corect și responsabil și să apeleze cu discernământ numărul unic de urgență 112.


Pentru ca informațiile să fie mai ușor de reținut, activitatea a fost completată cu jocuri educative tematice, care au transformat procesul de învățare într-o experiență atractivă și utilă.
Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Basarab I” Dâmbovița subliniază că educația preventivă în rândul celor mici este esențială pentru formarea unui comportament responsabil și pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate. Prin astfel de acțiuni, prevenția devine nu doar necesară, ci și accesibilă, prietenoasă și memorabilă.

