Consiliul Județean Dâmbovița, prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița, continuă tradiția omagierii marii interprete Ileana Sărăroiu, organizând și în acest an Festivalul–concurs Național care îi poartă numele, ajuns la cea de-a XI-a ediție.
Evenimentul se va desfășura în zilele de 8 și 9 iulie 2026, în Piața „Mihai Viteazul” din municipiul Târgoviște, și are ca obiectiv descoperirea și promovarea tinerelor talente iubitoare de folclor românesc.
Pe 8 iulie, începând cu ora 18:00, va avea loc concursul propriu-zis, iar pe 9 iulie, la aceeași oră și în același loc, se va desfășura Gala Laureaților.
Acompaniamentul muzical va fi asigurat în ambele seri de Orchestra Populară „Chindia” a Centrului Județean de Cultură Dâmbovița, dirijor Ionuț Dumitrescu.
Programul se va încheia cu recitaluri susținute de invitați îndrăgiți ai muzicii populare românești: Nicoleta Vasile, Marina Roșu, Daniel Trifu, Gheorghe Roșoga, Corina Dragomir și Grupul folcloric „Flori Dâmbovițene”.

